Dějí se to věci

V tuto chvíli, těchto hodinách si snad ani nejde představit, co se ve světě politiky a ekonomiky děje. Jak se žhaví červené linky. Je k neuvěření, jaký je to v Rusku sešup.

Z pohledu naší vnitřní politiky je právě nyní vidět, že věty v prohlášení, které jsme, jako „Červené karty“ četli 1. 12. 2014 při donášce petic Honzy Němce (více než 100 000 podpisů – zde) a Michaela Kocába (více než 13 000 podpisů – www.distancujemese.cz) Zemanovi na Hrad, najednou nabývají vyššího stupně vážnosti. Citace: „Vzhledem k tomu, že prezident republiky je podle Ústavy České republiky vrchním velitelem ozbrojených sil, nemáme jako občané této země jistotu, že se Miloš Zeman v případě možného mezinárodního konfliktu této své funkce zhostí zodpovědně. Obavu máme zároveň z kvality a odbornosti jeho poradců a nejbližších spolupracovníků.“

Všem, kteří mluvili o strašení a nesmyslnosti těchto vět, snad nyní dojde, že obavy byly a jsou věru na místě. Můžeme jen doufat a modlit se, že v následujících dnech a měsících Rusko a Rusové situaci ustojí. Vyslechneme si a přečteme v médiích mnoho o tom, jak zlý Západ do krize Rusko dotlačil. Dočteme se, jak ti, kteří sankce proti Rusku odsuzovali, zlehčovali a bagatelizovali, budou svůj postoj z toho či onoho důvodu narychlo přehodnocovat. Bude zajímavé, zda někdo z nich dokáže říci, že se spletl.

Ať se situace vyvine jakkoli, nesmíme polevit v postupu proti těm, kteří se především v posledních měsících mohli přetrhnout, aby Putinovi vlezli snad až do postele. Ať už si budou trvat na svém, nebo začnou kličkovat, jako to najednou dělá Lavrov. Připomeňme si, co říkal Miloš Zeman na ostrově Rhodos v září: „Je třeba odstranit sankce, které jsou nejen zbytečné, ale i rozporuplné. Vyvolávají opačný efekt, než jejich autoři očekávají. Mezi civilizovanými státy je třeba rozvíjet dialog založený na principu výměny lidí, výrobků, kapitálu a samozřejmě informací bez jakékoli cenzury.“ Miloši, Miloši. Jak se z tohoto budeš nyní chtít vyvléknout?

„Červené karty“ jsou připravené se Miloši Zemanovi připomenout kdykoli a kdekoli. Snad již také napodruhé vyjde senátorům z klubů STAN a KDU-ČSL (iniciátory byli senátoři Horník a Šilar) prosadit pozvání Miloše Zemana do senátu, aby vysvětlil své chování, jednání a počínání posledních měsíců. Uvidíme. Pokud senátoři návrh schválí a Zemana pozvou, pak bude zajímavé si poslechnout jeho vysvětlování. Dovolím si ale tvrdit, že se v senátu Zeman neobjeví a jen senátorům vzkáže, že si mají jeho vysvětlení najít v médiích. Takto totiž odpověděl při prvním pokusu o pozvání, který v senátu 3. prosince neprošel.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>