Dopis poslancům a senátorům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č.3

Vážená poslankyně, senátorko, vážený poslanče, senátore,
ve třetím dopise bych chtěl připomenout 10. prosinec, Mezinárodní den lidských práv, který je, jak jistě víte, připomínkou vyhlášení Všeobecné deklarace lidských práv Valným shromážděním OSN z roku 1948.
Rád bych poděkoval panu senátorovi Janu Horníkovi a panu senátorovi Petru Šilarovi (kluby STAN a KDU-ČSL), že iniciovali první pokus začít se v Senátu zabývat konáním prezidenta Zemana, které jednoznačně znehodnocuje význam lidských práv. V otevřeném dopise, který Miloši Zemanovi oba kluby zaslaly, však ještě chybí zmínka o jeho výrocích znevažujících a bagatelizujících brutální zákrok na Národní třídě v listopadu roku 1989.

V článku 10 bod 1 Listiny základních práv a svobod, která je součásti ústavního pořádku České republiky se píše: „Každý má právo, aby byla zachována jeho lidská důstojnost, osobní čest, dobrá pověst a chráněno jeho jméno.“ Mám obavu, aby se opět nepřešly nehorázné a hanebné výroky, kterými Miloš Zeman jednoznačně podkopal dobrou pověst a čest několika tisíc účastníků demonstrace 17. listopadu 1989.

Jako jeden z přímých účastníků „Národní třídy“ vás, politiky, vyzývám, abyste apelovali na prezidenta České republiky, aby se OMLUVIL nám všem, kteří jsme tehdy byli surově zmláceni. A především, aby se omluvil všem, kteří si trvalé zdravotní nebo psychické následky z té doby nesou dodnes. Vyzývám vás, abyste udělali vše, aby úřad prezidenta republiky opustil člověk, který, nade vši pochybnost, porušuje Ústavu České republiky.

Nechci prezidenta, který nemluví pravdu. A to, že nemluví pravdu, je evidentní z jeho popisu tehdejších událostí. Pokud totiž Miloš Zeman říká, že na Národní tehdy byl a nic tak závažného se tam nedělo, pak nemluví pravdu. Jestliže tam nebyl, pak nemluví pravdu, když říká, že tam byl. Ještě si může Miloš Zeman myslet, že lžeme my všichni, kdo jsme tam byli. Za sebe ale prohlašuji, že já tedy opravdu nelžu.

Protesty proti Miloši Zemanovi chápu jako protesty proti způsobu jednání a chování. Nikoli pouze proti jeho osobě. Ani hlava státu (natož ona) si nesmí dovolit špinit jména lidí, kteří se dokázali postavit moci. Zmláceni byli i pro to, abyste si také vy, kdo dnes sedíte na poslaneckých nebo senátorských židlích, mohli dopřávat demokracie a svobody.

Mám právo požadovat po vás, našich volených zástupcích, abyste hájili pravdu. Mám právo, abyste udělali vše, aby tato republika ve svém čele neměla člověka, který evidentně pravdu nemluví. Mám právo na to, abyste udělali vše, aby se Miloš Zeman za svá vyjádření veřejně omluvil. A to nejen účastníkům tehdejších událostí 17. listopadu 1989, ale také celému národu za to, že shazuje a podrývá nezpochybnitelné historické události. Že podrývá události a činy, na které bychom jako národ měli být hrdí. Nechci se nakonec, díky nečinnosti odpovědných politiků, dočkat toho, že nám všem Miloš Zeman v plynné ruštině oznámí, že Charta 77 byla partička kavárenských povalečů a že mistr Jan Hus nebo Jan Palach uhořeli nešťastnou náhodou.

Je příjemné, že se daří do jednotného proudu spojit všechny hlavní organizátory protestních akcí proti Miloši Zemanovi, včetně iniciativy „distancujemese.cz“, kterou zorganizoval pan Michael Kocáb. Společným jmenovatelem všech protestů není pouze osoba Miloše Zemana, ale hlavním cílem je potřeba permanentního boje za dodržování lidských práv a boje proti těm, kteří podlehli fenoménu moci a lidská práva jsou pro ně pouhými dvěma slovy.

Moje jméno je jménem jednoho z občanů, ale snad si vážnost situace uvědomíte ze jmen signatářů, kteří jsou pod výzvou pana Kocába podepsáni. Možná byste si vážnost situace mohli uvědomit i z toho faktu, že jsou to opět mladí, kteří jsou ze zoufalství prvními na ulicích a demonstrují. A já osobně jsem z nich naprosto nadšený.

Další akcí, kterou organizují, je připomínka Mezinárodního dne lidských práv. Dne 10. prosince v 19:00 budou na náměstí Jiřího z Poděbrad v Praze.
Petr Suda

LISTOPAD JEŠTE NESKONČIL (facebook)

Příspěvek byl publikován v rubrice Dopisy poslancům a senátorům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>