Dopis poslancům Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR č. 2

Vážená poslankyně, vážený poslanče,
v druhém dopise bych Vás chtěl požádat, z pozice externího pozorovatele, zda bychom jako občané mohli cítit vyšší míru parlamentní demokracie ve smyslu vyššího počtu poslanců komunikujících s médii.

Plně si uvědomuji, že práce poslanců je velice zodpovědná a „prokousávat se“ všemi souvislostmi a spletitostmi zákonů je pracné a časově velmi náročné. Ale přece jen. Najděte si, prosím, čas také na novináře či redaktory. Vždyť jistě nejste domluveni, že bude v každé straně medializováno pouze několik osob. Pokuste se oprostit od případného strachu nebo studu.

Myslím, že jsme všichni rádi, že se z nás každými dalšími volbami stávají demokraticky vyspělejší občané a že se náš přístup k volbám mění. Stále méně chodíme volit pouze ty, které nám vedení stran nadepíše na horní místa kandidátek, a vyjadřujeme stále více podporu konkrétním osobnostem či dokonce novým stranám či hnutím. Volby se již také nepovažují za povinnost a snižování účasti voličů ve volbách přece rovněž „něco“ naznačuje. Je příjemné vidět, že nejsme ovce, kterým chce Klaus nebo Zeman nebo kdokoli jiný diktovat koho a jak volit.

Co je ale platná vyšší vyspělost občanů, když se následně v médiích s novými nebo ve volbách občany více preferovanými osobnostmi nesetkáváme. Odpusťte, že budu mluvit „na rovinu“, ale v posledních několika týdnech okolo „přešlapů“ prezidenta Zemana jste byli, podle mého názoru, opravdu málo slyšet a vidět.

Jsem přesvědčen, že vám lidé odpustí špatné formulace či přeřeknutí. Neodpouštějí ale sázku stran či hnutí na zviditelňování pouze několika, nebo dokonce jen jedné osoby. O tom by, podle mého úsudku, mohla vyprávět TOP 09, kde pan Schwarzenberg, kterého si jinak osobně velmi vážím, nezajistil jako předseda strany, aby mediálně nevynikal pouze pan Kalousek. ANO 2011 má tendence podobného efektu, přestože se v tuto chvíli, podle volebních preferencí, jeví skutečnost poněkud jinak. A nyní si dovolím rýpnout hodně. Svým nereagováním na dění posledních týdnů jste třeba zadělali na založení hnutí kupříkladu s názvem ANTI-ZEMAN 2014 atd. atd. Přál bych si, aby již nikoli.

Ano, je to o osobní odvaze a jistě i odpovědnosti za pronášená slova či názory. Ale jste to vy, kdo si zvolil toto povolání – poslání. A s ním je spojeno zviditelnění se, protože bez něj své vize, postoje či názory nemůžete prosadit.

Petr Suda
především z médií pozorující občan

LISTOPAD JEŠTE NESKONČIL (facebook)

Příspěvek byl publikován v rubrice Dopisy poslancům a senátorům. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>