Prosba mlčící většiny 2 (organizacím, sdružením, iniciativám ČR)

Druhou výzvou chceme navázat na výzvu předchozí, kterou jsme směřovali osobnostem naší země (blog „Prosba mlčící většiny“ zde). Domníváme se, že je nejvyšší čas pokusit se zastavit současný proces oligarchizace politické, hospodářské i mediální moci, který je brzdou zdravého rozvoje a obrovských možností, kterými naše země disponuje. Naším největším bohatstvím není bohatství nerostné. Máme ale veliké bohatství kulturní a obrovský lidský potenciál myšlenkový a kreativní. Je jen třeba rozvázat ruce podnikatelům, živnostníkům, firmám, ale také občanským organizacím, iniciativám, ale i samotným úřadům a jejich úředníkům zjednodušením nesmyslně složitých a byrokratických postupů, zákonů a vyhlášek. Je třeba revidovat a nastavit spravedlivé rozdělování daní a dotací, aby se více finančních prostředků dostávalo co nejblíže k občanům, tj. co nejblíže ke komunální úrovni (městům a obcím). Obrovské tlaky současné vlády i prezidenta vše centrálně ovládat a řídit je cesta do stejné nesvobody a vazalství, ve kterých jsme již před více než dvaceti pěti lety být odmítali a odmítli.

Naše země je parlamentní demokracií. Bohužel bez demokracie v samotném Parlamentu ČR. Až na několik výjimek je rozhodování poslanců a senátorů podřízeno vedení současných parlamentních stran. A to je bohužel smutný přehled jmen, které svým laxním, a dokonce vstřícným přístupem k novodobě totalitním postojům, prohlášením a chování některých nejvyšších představitelů naší země ukazují, že jejich výklad a představa demokracie je diametrálně rozdílná od představy většiny obyvatel. Je smutné vidět, že vedení všech parlamentních stran a hnutí neshledává nic divného na tom, že prezident republiky neustále lže, uráží, a dokonce nerespektuje zákony ani Ústavu České republiky. Jejich nekonání je trestuhodné a ukazuje, že vesměs celý náš parlament se stal nejspíše jednou velkou koalicí zkorumpovaných, mocichtivých a trafikchtivých politiků, kteří mají plná ústa prosazování protikorupčních zákonů, boje s klientelismem nebo nastavování kontrolních mechanismů, které by zabránily dennodennímu rozkrádání státních peněz apod. A přitom konkrétních výsledků se občané ne a ne dočkat.

Především v posledních letech vzniklo na základě občanské angažovanosti obrovské množství jednotlivých uskupení, organizací, občanských iniciativ, spolků či projektů, jejichž společným jmenovatelem je snaha o různé nápravy nebo prosazení legislativních změn tak, aby odpovídaly požadavkům občanů nebo demokratickým principům a pravidlům. Stovky a tisíce občanů ve svém volném čase nahrazují práci poslanců, senátorů, vlády i ministerstev a předkládají místo nich návrhy řešení toho či onoho.

Žádáme a prosíme hlavní představitele projektů, iniciativ, spolků a dalších organizací. Navažme vzájemně kontakt, sejděme se, diskutujme a pokusme se spojit své síly. Spolupracujme a koordinujme další kroky. Vlastní činnost našich iniciativ přitom nemusí být nijak dotčena, protože jejich podstata a obecná prospěšnost jsou veskrze velmi záslužné, cenné a mnohdy nadčasové.

Výsledným uskupením by mohlo být společenství kvalitních odborníků, filantropů, podnikatelů, vědců a dalších osobností společenského a kulturního života různých přesvědčení, víry a profesí, u nichž je shoda v prosazování základních lidských hodnot a demokratických principů fungování naší země. A kteří jsou zároveň stoupenci prozápadního směřování České republiky. Uskupením, které by se stalo jakýmsi mluvčím občanské společnosti, vycházejícím zdola, tj. z přání a potřeb občanů. Směřujme naši zemi k vyšší formě demokratické společnosti – občanskému státu.

Ukažme, že jsme schopni se zorganizovat a vystupovat jednotně a koordinovaně. Zároveň ale také jednoznačně a důsledně. Náš vliv pak bude výrazně vyšší a dosáhneme více.

Petr Suda
listopadjesteneskoncil@centrum.cz

Listopad ještě neskončil (FB)
Listopad ještě neskončil (www)

—————————————
Režisérka Helena Třeštíková: Jen nadávání na „ty nahoře“ nepomůže
http://zpravy.idnes.cz/reziserka-helena-trestikova-jen-nadavani-na-ty-nahore-nepomuze-pv6-/zpr_archiv.aspx?c=A100419_162025_kavarna_chu
—————————————

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>