Zeman dal polibek smrti Babišovi

Docela by mne zajímalo, zda si vedení serveru iDNES uvědomuje, jak výrazně článkem „Kdyby padla vláda, premiérem bude Babiš, říká Zeman“ (zde) svému chlebodárci (Andreji Babišovi) podřezává jeho politickou větev. Dokonce redakce neváhala umístit tento článek jako tzv. otvírák.

Kdyby danou větu „Kdyby padla vláda, premiérem bude Babiš“ řekl kdokoli jiný, než právě Zeman, pak by tato věta mohla i zapadnout. Ale z úst Miloše Zemana, jakožto politické i lidské trosky, je to pro všechny, kteří se na základě konání a činů současného ministra financí obávají oligarchizace ekonomiky, politiky a médií (více zde), balzám pro uši. S hořkou nadsázkou je třeba Zemanovi poděkovat za to, že se mu snad podařilo o notný kus pootevřít oči i mnohým slušným členům hnutí ANO, kteří Babišovi ještě tak před rokem věřili. Možná je lépe napsat …kteří si přáli věřit, že by mohl být Babiš tím, kdo bude lídrem zavádění protikorupčních zákonů, systému práce, zeštíhlovačem neskutečně přebujelého byrokratického aparátu, lepším výběrčím daní atd. Prostě tím, kdo „s tím něco udělá“. Jenže bohužel pro nás Babiš není Kiska a pro Slováky bohudík Kiska není Babiš.

Tiché kamarádství mezi Zemanem a Babišem se za poslední měsíce očividně změnilo v otevřenou vzájemnou podporu. Protest proti Zemanovi na Albertově 17. listopadu loňského roku Babiš komentoval jednostranně jako ostudu ze strany demonstrantů před celou Evropou. Na Hrad si pak ministr financí odskočil demonstrativně přestřihnout dluhopis. Vánoční poselství Babiš označil jako „shrnující“ a veřejně poradil Zemanovi, že je taktičtější se příště nevracet ke svým předcházejícím kontroverzním vyjádřením. Jojo, kde jsou ty časy, kdy po parlamentních volbách, tehdy ještě neveřejně, ale za to velmi rychle, přispěchal Zemanovi poradit, aby už s Haškovci nepodnikal další kroky k odstranění Sobotky s tím, že si s panem premiérem už nějak „poradí“. O což se pokusil, když jej před časem pasoval na prezidenta republiky.

Další fáze „hry“ rozdělování si oligarchické nadvlády bude záviset, tak jako vždy, na voličích. Já osobně stále věřím, že jsme z té větší části (mlčící většiny) národem přemýšlivých obyvatel, kteří si dříve nebo později dokáží složit střípky skládačky do výsledného obrazce, poodstoupit, zastavit se a z nadhledu uvidět celek. Rychlejšímu skládání mohou být nápomocny další informace a souvislosti, které je možné získat od starších a zkušenějších spoluobčanů, či je vyčíst na různých místech internetu. Příkladem mohou být stránky Wikipedie o Prognostickém ústavu nebo je možné narazit na server www.mapovani.cz, kde Petr Havlík s týmem autorů rozkrývá, kdo jsou již více než dvacet let ti hlavní protagonisté hry.

Docela by mne zajímalo, jak daleko je se skládačkou redakce serveru iDNES.

Petr Suda

Autor je členem iniciativy Listopad ještě neskončil

Listopad ještě neskončil (FB)
www.listopadjesteneskoncil.cz

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>